Odlewnia

Metal sprawdzony przez czas

Rozwój transportu kolejowego

Wynalezienie pociągów na początku XIX wieku doprowadziło do szybkiego rozwoju gospodarek wielu krajów. Rozpoczął się tzw. boom przemysłowy. Rozwój kolei ułatwił i przyspieszył przewóz zarówno towarów, jak i pasażerów. Wraz ze wzrostem przewozów towarowych, pojawieniem się miejsc noclegowych, a także układaniem nowych torów kolejowych w trudnych warunkach naturalnych, pojawiło się zapotrzebowanie na mocniejsze parowozy i ciężkie wagony osobowe. Wymagało to ulepszeń w projektach, a także nowych rozwiązań inżynierskich. Zatem w ciągu dwóch stuleci pociągi przeszły przekształcenie z lokomotyw parowych do szybkiej kolei.

Rolę brązu trudno jest przecenić

Idealne właściwości, jakie wykazuje brąz w pracy sprawiły, że jest to najczęściej używany materiał w przemyśle kolejowym.
  1. Brąz jest odporny na agresywne działania, silne wibracje, tarcie i rozciąganie.
  2. Pozostaje trwały nawet w sytuacjach wydłużonego oddziaływania wody, powietrza, środowisk kwaśnych, a także roztworów soli.
  3. Większość rodzajów tego metalu można łatwo lutować lub spawać.
  4. Jakość odlewów z brązu nie jest gorsza od jakości odlewów z wielu innych popularnych stopów, a dodatkowo nie daje zbyt wysokiego skurczu.
  5. Mimo małej płynności jest on używany do produkcji części o złożonej konfiguracji. Ponadto kable i przewody z brązu mają lepszą przewodność elektryczną i doskonałą wytrzymałość.

W związku z tym, wyroby odlewnicze z brązu są wykorzystywane do produkcji złożonych mechanizmów kompozytowych, osprzętu elektrycznego, do nowoczesnych urządzeń ciepłowniczych, lokomotyw elektrycznych i wagonów.
Ciekawostką historyczną jest to, że w pociągach na początku XX wieku pasażerom podawano napoje w naczyniach ze wzorami wykonanymi z brązu.

Brąz jest także niezastąpiony

W XXI wieku powstały innowacyjne materiały, które są wykorzystywane w nowoczesnych konstrukcjach pojazdów. Jednak stopy brązu nadal nie ustępują w produkcji mechanizmów trakcyjnych, amortyzatorów, hamulców, a także osi, zaworów i innych produktów poddawanych zwiększonym obciążeniom. Nasza firma zajmuje się produkcją wyrobów z brązu o dowolnej złożoności. Wystarczy, że prześlesz nam specyfikację zamówienia, a czas realizacji będzie zadowalający. >

Zastosowanie odlew z brązu

Obróbka